Як вирішити проблему з напруженням шиї

Comments · 11 Views

Стан, що відомий як "продуло шию" або науково - шийний міозит, знайомий майже всім. Більше половини випадків припадає на весняно-літній період, коли багат

Як вирішити проблему з напруженням шиї

 

Стан, що відомий як "продуло шию" або науково - шийний міозит, знайомий майже всім. Більше половини випадків припадає на весняно-літній період, коли багато простягаються, відчиняють вікна, або активно використовують кондиціонери та вентилятори. Розпізнати "продуло шию" легко: після сну виникає сильний біль у шийних м'язах через набрякання та спазми м'язів. Біль часто настільки гострий, що навіть спроба повернути голову може стати випробуванням. Але це лише один з симптомів шийного міозиту.

Які інші симптоми свідчать про "продуло шию"? Як уникнути цього неприємного стану та болю? Які методи лікування можна використовувати для швидкого та ефективного покращення? Дізнайтеся більше про це в нашій статті.

Причини міозиту

Чому болить шия? Міозит - це запалення м'язів, яке часто спричиняється переохолодженням. Коли ми потрапляємо під холодний повітря з кондиціонера або простоюємо під відкритим вікном, м'язи шиї можуть напружуватися та спазмувати. Це призводить до подразнення болевих рецепторів, порушення кровообігу та розвитку запалення.

До осіб, які особливо схильні до міозиту, відносяться:

- ті, хто має хронічні захворювання шийного відділу хребта, такі як остеохондроз, сколіоз або спондилоартроз;

- ті, хто перенесли травми шиї;

- ті, хто має знижений імунний статус;

- ті, хто страждає на неврологічні порушення.

Причинами міозиту є не лише холод, а й інші чинники:

- надмірне фізичне навантаження, яке при холодній погоді може призвести до мікропошкоджень м'язів через втрату їхньої еластичності;

- неправильне положення під час сну або тривале перебування в одній позі, що призводить до додаткового навантаження на м'язи шиї;

- хронічний стрес, що спричиняє напруження м'язів шиї;

- інфекції, такі як грип або застуда, які можуть викликати запалення м'язів, а також болісне збільшення лімфовузлів.

Симптоми міозиту

Симптоми шийного міозиту можуть бути різними, але, в основному, вони включають:

- асиметричний біль у шиї, зазвичай з одного боку, який може поширюватися до попереку;

- тупий біль, який посилюється при русі. Біль може віддавати в лопатку, лоб, скроні, потилицю або область між лопатками;

- проблеми з підтримкою голови. Рухи голови викликають дискомфорт, а скорочення м'язів шиї та плечей супроводжуються болем;

- напруження та ущільнення м'язів при доторканні. При обмацуванні ураженої зони можна відчути напруження та невеликі ущільнення, натискання на які збільшує біль;

- обмеження рухової активності. Біль робить нахили та повороти голови болючими, змушуючи людину повертатися всім тілом;

- підвищення температури та реакції шкіри. У деяких випадках може спостерігатися місцеве підвищення температури, почервоніння та набряклість шкіри;

- збільшення лімфовузлів. Іноді це супроводжується збільшенням лімфовузлів.

Якщо ви помітили ці симптоми, важливо не затягувати з візитом до лікаря, щоб уникнути подальшого розвитку захворювання та поширення болю на інші м'язи.

Домашні методи лікування шийного міозиту

 

Що робити, якщо вас болить шия? При лікуванні шийного міозиту в домашніх умовах можна використовувати різні методи для зменшення болю та прискорення одужання:

- Відпочивайте. Уникайте надмірних навантажень на шийну область та забезпечуйте комфортну підтримку голови під час сну.

- Змініть подушку. Оберіть подушку, яка забезпечить адекватну підтримку шиї, щоб не підсилювати біль.

- Використовуйте компреси, але дотримуйтеся заходів безпеки, не накладайте компрес безпосередньо на оголену шкіру, не залишайте його довго та уникайте використання під час сну.

- Теплий компрес. Тепло допомагає розслабити напружені м'язи та покращити кровообіг. Використовуйте грілку з гарячою водою, обгорнуту тонкою тканиною (найкраще лляною), і прикладайте на 15-20 хвилин кілька разів на день.

- Холодний компрес. Холод зменшує запалення та набрякання, має знеболювальний ефект. Використовуйте пакет з льодом, обгорнутий тонкою тканиною, і прикладайте на не більше 20 хвилин.

- Самомасаж. Почніть з легких гладень тканин, а потім переходьте до більш інтенсивних технік, таких як зчіпки, натискання. Також можна скористатися масажером для підсилення ефекту.

- Коригування харчування. Збагатьте раціон овочами, фруктами, зерновими та білковими продуктами, рибою, щоб наситити м'язову тканину необхідними вітамінами та мінералами.

При використанні домашніх методів важливо враховувати індивідуальні протипоказання, такі як гіпертермія, наявність шкірних ушкоджень або алергія на компоненти засобів. Завжди консультуйтеся з лікарем перед початком самостійного лікування, особливо якщо симптоми не зникають або погіршуються.

Медичні методи

При лікуванні шийного міозиту використовуються різні медичні засоби та методи, спрямовані на зменшення болю, запалення, покращення кровообігу та відновлення рухливості шиї. Лікар підбирає препарати, враховуючи особливості хвороби та інші супутні фактори.

 

Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ):

Ці препарати мають протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію. Для лікування шийного відділу часто використовуються:

 • Фіналгон – препарат для зовнішнього застосування, покращує мікроциркуляцію крові в області застосування, має зігрівальну та знеболювальну дію.
 • Вольтарен, Диклофенак – гель для зовнішнього застосування, який швидко проникає у вогнище запалення, полегшує біль та зменшує запалення.
 • Найз - також містить диклофенак, застосовується для зняття запалення та болю.

Мазі з розігрівальною дією:

Ці засоби допомагають покращити кровообіг та знімають спазми:

 • Апізартрон – мазь з бджолиною отрутою, яка стимулює кровообіг і має розігрівальний ефект.
 • Капсикам – містить компоненти, які викликають місцеве подразнення та покращують кровопостачання тканин.
 • Кетонал – крем з кетопрофеном, який має виражену знеболювальну та протизапальну дію.

Вітаміни:

Для зміцнення м'язово-кісткових зв'язків та загального покращення стану можуть бути призначені:

 • Вітамін А – сприяє зміцненню кістково-м'язових зв'язків.
 • Вітаміни групи B – беруть участь у процесах скорочення м'язів.
 • Вітамін D – підвищує імунітет та бере участь в обмінних процесах у кістковій тканині.

При виборі лікування важливо враховувати ваші індивідуальні особливості, можливі протипоказання та супутні захворювання. Перед початком лікування потрібна консультація з фахівцем.

Немедикаментозні методи лікування

Немедикаментозні методи лікування шийного міозиту включають низку реабілітаційних та фізіотерапевтичних процедур, які сприяють відновленню та полегшенню симптомів. Ці методи особливо ефективні після усунення гострої фази захворювання і спрямовані на поліпшення кровообігу, зняття спазмів та больового синдрому, а також на зміцнення м'язового тонусу. Ось деякі з основних немедикаментозних підходів до лікування шийного міозиту:

 • Голкотерапія (акупунктура): використовується для стимуляції певних точок на тілі, що сприяє зниженню болю та розслабленню м'язів.
 • Лікувальний масаж: допомагає покращити кровообіг в ураженій ділянці, знімає напругу та спазми у м'язах.
 • Фізіотерапевтичні процедури:
 • Електрофорез: застосування постійного електричного струму для введення лікарських засобів через шкіру, що зменшує больовий синдром.
 • Лазерна терапія: вплив лазером на уражену область сприяє знеболюванню та зміцненню м'язових тканин.
 • Ампліпульстерапія: використання струму малої потужності для зняття м'язових спазмів та покращення кровообігу.
 • Магнітотерапія: створення магнітного поля для зменшення запалення, хворобливих відчуттів та покращення метаболізму в тканинах.
 • Комір Шанца: може бути рекомендований лікарем для використання протягом 20-40 хвилин на день для стабілізації шийного відділу хребта та зниження навантаження на м'язи.
 • Лікувальна фізкультура (ЛФК): призначається для відновлення тонусу та рухливості у шийно-плечовій зоні. Вправи можуть виконуватися як самостійно, і у групах під керівництвом спеціаліста.

Ці методи можна застосовувати у комплексі або окремо залежно від вашого стану та рекомендацій лікаря.

Коли звертатися до лікаря?

При виникненні болю в шиї важливо знати, коли потрібно звертатися до лікаря. Терапевт чи невролог зможуть оцінити ваш стан та направити на додаткові дослідження чи до вузьких фахівців.

У більшості випадків незначні болі та дискомфорт у шиї проходять самостійно, але існують певні ознаки та симптоми, при яких рекомендується медична консультація:

 • Підвищення температури тіла.
 • Тривала болючість, яка не проходить протягом кількох днів.
 • Обмеження рухливості шиї понад три дні.
 • Загальне погіршення здоров'я.
 • Розповсюдження болю на інші частини тіла, такі як спина, руки або жувальні м'язи.

Термінова медична допомога потрібна, якщо:

 • Біль у шиї виник після травми, такої як падіння або автомобільна аварія.
 • Шия стала жорсткою, особливо якщо при цьому ваш стан супроводжується лихоманкою, нудотою, блюванням, фотофобією, або якщо ви не можете нахилити або відкинути голову назад.
 • Поява різкої слабкості кінцівок, порушення чутливості, несподівана втрата контролю над сечовим міхуром чи кишківником.
 • Постійне поколювання у пальцях або втрата координації рухів.
 • Тривалий біль, який не зменшується та супроводжується втратою ваги або збільшеними лімфовузлами.

Ці симптоми можуть свідчити про серйозні захворювання, які потребують негайної медичної допомоги. Якщо ви зіткнулися з такими ознаками, не відкладайте візит до лікаря.

Профілактика

Для запобігання болю в шиї, викликаного протягами та іншими факторами, можна дотримуватися кількох простих, але ефективних рекомендацій:

 • Регулярні вправи. Додайте до своєї рутини зарядку, ранкові пробіжки або відвідування фітнес-клубу. Регулярні вправи допоможуть підтримувати м'язи шиї в тонусі та покращити загальне самопочуття.
 • Загартовування. Прийняття контрастного душу зміцнює імунітет, що особливо важливо, оскільки міозит може розвиватися на фоні вірусних інфекцій, як-от ГРВІ чи грип.
 • Дотримання режиму праці та відпочинку. Забезпечте собі якісний та повноцінний сон тривалістю не менше 7 годин на добу. Це сприяє відновленню організму та зміцненню здоров'я.
 • Правильне харчування. Вживання збалансованої їжі, багатої на всі необхідні нутрієнти, підтримає ваше здоров'я та настрій.
 • Регуляція температури у приміщенні. Уникайте протягів та переохолодження, особливо в холодну пору року. Зверніть увагу на налаштування кондиціонера, щоб уникнути його прямого впливу на шию.
 • Уникнення стресів. Регулярні стресові ситуації сприяють напрузі м'язів, у тому числі в ділянці шиї, що може призвести до болю.
 • Догляд за поставою. Особливо це важливо для людей із сидячою роботою. Підтримка правильної постави допоможе уникнути непотрібної напруги у м'язах шиї.
 • Заняття спортом. Регулярне виконання специфічних вправ, таких як плавання чи велосипедні прогулянки, допомагає підтримувати гнучкість та силу шийних м'язів.

Довідка DOC.UA: Записатися на прийом до терапевта чи невролога можна на сайті.

Read more
Comments