Ці космічні промені, енергія яких у трильйони разів перевищує енергію видимого світла, схоже, походять з потужного джерела, розташованого відносно близько до нас.
Про це розповідає блог "Цікава наука".
Землю постійно бомбардує космічне випромінювання, більша частина якого походить від нашого Сонця. Але також відносно далекі джерела можуть випускати частинки з надзвичайно високою енергією: квазари, наднові та гамма-спалахи. І ось тепер вчені виявили електрони найвищої енергії серед зафіксованої раніше.
Ця енергія вимірюється в електронвольтах (еВ), де 1 еВ -- це кількість енергії, яку набуває один електрон, коли проходить через електростатичний бар'єр з потенціалом один вольт. Більшість електронів у космічних променях мають енергію в кілька сотень гігаелектронвольт (ГеВ). Але нещодавно виявлені рекордсмени були виміряні до неймовірних 40 тераелектронвольт (ТеВ). Це трильйони еВ.
Відкриття було зроблено командою, яка проаналізувала 10-річні дані, зібрані телескопами обсерваторії HESS у Намібії. Ця обсерваторія виявляє космічні промені цікавим способом -- коли вони потрапляють в атмосферу Землі, вони зіштовхуються з атомами й молекулами в повітрі та викликають зливу вторинних частинок. За специфічним складом цієї зливи можна визначити приналежність первинної частинки.
Заряджені електрони та їхні аналоги з антиматерії, позитрони, складають лише близько 1% космічних променів, тому їх важко виявити серед фонового шуму інших частинок. У цьому новому дослідженні вчені використали новаторські алгоритми, щоб точніше відфільтрувати їх з набору даних HESS. Це дозволило виявити небачений раніше діапазон електронів космічних променів з вищими енергіями, аж до 40 ТеВ.
На жаль, відстежити джерело космічних променевих електронів дуже складно. Їхній шлях до нас вигинається, коли вони проходять повз і крізь магнітні поля в космосі, тому до того часу, як вони досягають нас, вони, по суті, могли прилетіти звідки завгодно.
Напрямок може бути невідомим, але астрономи можуть принаймні з'ясувати, як далеко вони пролетіли. Чим довше ці енергійні частинки пролітають крізь простір, тим більше енергії вони розсіюють. Виходячи з цього, команда каже, що більшість електронів з енергією нижче 1 ТеВ, ймовірно, прийшли з далеких об'єктів.
Але ті, що знаходяться на вищому кінці спектра, не могли пролетіти дуже далеко, щоб мати таку кількість енергії. Команда підрахувала, що ці електрони, ймовірно, походять з джерела, розташованого в межах кількох тисяч світлових років від нашої Сонячної системи. У космічних масштабах це дуже близько.
Найбільш очевидним кандидатом, за словами команди, є пульсар -- тип нейтронної зірки, яка періодично виробляє пучки електромагнітного випромінювання зі своїх полюсів.
Search
Popular Posts